H#5 Jak vzniklo diskusní fórum Elektrika.cz

#5 Jak vzniklo diskusní fórum Elektrika.cz

 

Vše se nějak zkoulelo v rehabilitačním ústavu v Jevíčku. Tehdy (1999) Mirek založil první diskusní vlákno na Pandoře, což byl diskusní server s mnoha oblastmi. Vlastně si chtěl s někým psát. A první co jsme zkusili byl pokus jak by taková diskuse měla vypadat. Vytvořil jsem si druhý účet s pseudonymem, který mi vydržel více, než patnáct roků.

V tehdejší době nebylo zase až tak těžké fórum roztleskat i přes to, že internet byl vytáčenou linkou. Dnes roztleskat takové fórum je prakticky vlivem různých sociálních sítí nemožné.

Diskusní fóra ať jsou již zaměřením kamkoliv mají stejné problémy. Udržet čistotu tématu a neomezit účastníky je neproveditelný úkol. Proto považuji diskuse na portále Elektrika za heroický výkon. Není to zásluha snad moje nebo Mirkova, ale mnoha dalších co moderovali a trápili se s nadávkami od různých přispěvatelů. Osobnosti diskusí byla jména Jiří Svejkovský, Petr Doležal, Jaroslav Hasala, Milan Karvánek, Štefan Beláň a mnoho dalších.

Skutečnost, kterou nikdo neuvažoval a samozřejmě nemohl vidět bylo financování. Někomu se zdá, že když je aplikace zdarma tak pronájem několika mega snad není problém. Pokud to však někdo vyzkouší, zjistí, že je to jinak. Udržet pozornost více lidí vyžaduje provázanost s dalšími prvky. A tak pokud se vše dobře propojí může to fungovat.

A právě v tom důležitém spojení s ostatním světem byl od počátku problém. To, co bylo pro účastníka zábavou bylo pro provozovatele noční můrou. Protože názory vyslovené "sprostým sedlákem" deklasují v očích investorů celý portál. A tak časté hádky, sprosté nadávky a osočování v mnohých případech zabíjelo měsíce práce redaktorů, kteří bojovali o přízeň inzerentů.

Vytvoření pravidel bylo sice záslužné, leč praktického významu to nemělo. Nově příchozí se choval tak, jak byl zvyklý v jiných fórech a pravidla, která měnila jeho návyky ho urážela. A nejhorší skutečností bylo, že statisticky nejvíce pravidla porušovali ti, co byli fóru nejblíže. Jakoby si říkali, "Co se mi může stát? Vždyť ja to zde tvořím." Pravda, bohužel na druhou stranu to také zabíjí. A nezabíjí pouze svou práci, ale práci všech. Mirek to tušil, ale nehleděl na to. Mám svědomí čisté, protože jsem jej upozorňoval.

Vzhledem k tomu, že na obzoru existuje nová platforma diskusního fóra, má úloha skončila i přes to, že staré fórum bude ještě dlouho existovat.  V každém případě celá éra tohoto fóra pomohla mnoha lidem a za to jsem opravdu rád. JB

ZPRAVODAJSTVÍTELEVIZEDISKUSEDOKUMENTYO NÁSKONTAKTY

Copyright © 1998-2024 Elektrika.info s.r.o. mail: redakce@elektrika.info tel.: +420 773 123 100

Přihlášení