Light+Building versus AMPER

Letos jsme opět navštívili největší osvětlovací a elektroinstalační veletržní událost ve Frankfurtu nad Mohanem. Pouze několik dnů po českém největším veletrhu se přesouváme do Německa. Tentokrát bez studia, pouze s objektivy fotoaparátu a kamer. Proč je pro nás důležitý AMPER a v čem je Light+Building jedinečný, zkusíme popsat v tomto sdělení.

 

Stále slýcháme o úpadku ve výstavnictví obecně. Po veletrzích jezdíme pravidelně a to v různých koutech zeměkoule. Pokud se něco děje za změny u nás v české kotlině, nutně to nemusí znamenat, že se tak děje ve zbytku světa.

Technologie se vyvíjí a zájem veřejnosti se mění. Ne všechny informace se dají přenést přes internet a co se týká osobních vztahů a řešení technických podrobností také telekonference neřeší.

Tento ročník LB jsme museli z časových důvodů zkrátit na pouhých dvanáct hodin čistého času na výstavišti. V redakci jsme se připravili předem na konkrétní značky a produkty. V pohotovosti byly i vstupní porty zpravodajství, tak abychom mohli reportovat okamžitě po natočení reportáže. Bohužel německý trh není na online publicistiku přípraven. To, co je běžné s internetovou konektivitou u nás, zdaleka v Německu možné není a vypadá to, že ještě dlouho nebude.

Další neobvyklostí je stále přetrvávající nesmyslný zákaz fotografování pro akreditované novináře. To však není výtka směrem k pořadatelům, ale k vystavovatelům. Představte si, že novinář překonává často tisíce kilometrů proto, aby mohl přinést vzdálené podrobnosti a setká se s takovým přístupem jako vidíte na této fotografii z expozice Hensel. Bohužel pracovníci  vystavující společnosti neví kdo je to novinář, jaká je jeho funkce a v mnohých případech jsou schopni pouze opakovat jedinou naučenou věru "No photo please!".

Na našem AMPERu s fotografováním ani s přístupem na internet zahraniční novinář problém nemá. A co je ještě zajímavé je moment, který málokdo postřehne. Čím dražší plocha a náklady na expozici, tím je přímo úměrná i připravenost vystavovatele poskytnout servis vůči návštěvníkům. Proto má také AMPER v podtitulku ... prestižní veletrhy ... Pokud chce vystavovatel ušetřit na expozici, ušetří na všem. Rozumný vystavovatel vystavuje především proto, že chce odevzdat své informace pro svůj další úspěch. Pokud se již rozhodne k účasti a investuje, pak je jeho výkon maximální. Tolik náš letitý postřeh.

Pokud je opravdu něčeho pokles, pak sběračů igelitových tašek a reklamních tužek. U všech vystavovatelů je také patrný záznam sníženého zájmu o papírové katalogy. Naopak se zvyšuje nárůst na osobní setkání konkrétních osob nebo odborníků, na konkrétní produkt nebo službu. Návštěvník chce objevit podobnosti na živo a setkání s těmi pravými osobami. V tomto ohledu veletrhy žijí a žít budou. Internet pouze změní styl a koncepci expozice, nic víc.

Český AMPER je vzhledem k velikosti našeho trhu opravdu veliký. Vzhledem k saturaci českého podnikání, zájmu expanze do zahraničí a nepravidelnosti potřeb vystavování neočekáváme jeho zásadní zvětšení. Light+Building je pro všechny exportéry základem úspěchu.

A pro co se má rozhodnout návštěvník? Zjednodušená odpověď zní asi takto: "Pokud očekáváte, že se o novinkách dozvíte ve své malé okresní elektrovýstavě, pak možná za několik roků od uvedení ano, ale také možná vůbec". Čím větší investice vystavovatele do prezentace, tím větší pravděpodobnost zajímavých informací.

ZPRAVODAJSTVÍTELEVIZEDISKUSEDOKUMENTYO NÁSKONTAKTY

Copyright © 1998-2023 Elektrika.info s.r.o. mail: redakce@elektrika.info tel.: +420 773 123 100

Přihlášení